top of page

ZAJĘCIA LOGOPEDYCZNE

 

Program zajęć logopedycznych dla dzieci w wieku przedszkolnym dotyczy: kształtowania prawidłowej mowy u dzieci, dbania o właściwą stymulację rozwoju mowy, tak by nie dopuścić do jakichkolwiek zakłóceń i zaburzeń w jej rozwoju. 

​Główny cel programu to:

  • wczesne wykrywanie wszelkich nieprawidłowości w rozwoju mowy
  • wspomaganie i stymulowanie rozwoju mowy dzieci,
  • utrwalanie prawidłowej wymowy
  • zapobieganie powstawaniu nieprawidłowych zachowań językowych (wad wymowy),
  • osiągnięcie przez dzieci umiejętności sprawnego komunikowania się z rówieśnikami i dorosłymi z bliższego i dalszego środowiska wychowawczego.

Zajęcia prowadzone są indywidualnie z każdym dzieckiem, które po przebadaniu przez logopedę zostanie zakwalifikowane do terapii.

RYTMIKA

Rytmika jest w pedagogice muzycznej najpełniejszą metodą wychowania przez sztukę. Metoda ta, będąca syntezą kształcenia umiejętności muzycznych i podstawowej wiedzy o muzyce /poprzez trzy sposoby przeżycia muzyki: ruch, śpiew i tworzenie/, realizująca cele wychowania ogólnego, oparta na zrozumieniu tkwiącej w dziecku potrzeby ruchu i aktywności – wychowuje człowieka nie tylko wrażliwego na sztukę, ale samodzielnego, inteligentnego, aktywnego, sprawnego fizycznie, przyszłego odbiorcę muzyki, a często jej wykonawcę i twórcę.

​​

Zajęcia odbywają się raz w tygodniu w dwóch grupach: 4/5-latki oraz 3-latków.

REWALIDACJA

Rewalidacja – (łac. re – znów, valius – mocny) jest to oddziaływanie do przywrócenia pełni sił osobom osłabionym poważną chorobą lub urazem. Zajęcia rewalidacyjne są przeznaczone dla dzieci, u których stwierdzone uszkodzenia utrudniają opanowanie określonych umiejętności.

Główne kierunki oddziaływań rewalidacyjnych:
· maksymalne usprawnianie tych wszystkich funkcji fizycznych, które są najsilniejsze i najmniej uszkodzone,
· optymalne korygowanie funkcji zaburzonych i uszkodzonych, defektów i zniekształceń,
· kompensowanie, czyli wyrównanie przez zastępowanie,
· dynamizowanie rozwoju – stymulowanie.

Zajęcia tego typu prowadzone są dla dzieci posiadających orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydane przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną.

JĘZYK ANGIELSKI

Znajomość języków obcych we współczesnym świecie jest już nie tylko koniecznością, lecz nawet normą, do której zaczyna się przywiązywać coraz większą wagę. Kwestia wielojęzyczności, rozumianej jako wymóg obecnych czasów, kiedy znajomość jednego języka obcego jest uważana za niewystarczającą, powoduje dynamiczny wzrost zainteresowania nauką języków obcych, także dzieci.

Dzieci w wieku przedszkolnym posiadają coraz bogatsze doświadczenia życiowe, ponieważ wchodzą już w inne, nowe grupy społeczne. Efektem tych zmian jest rozszerzenie ich zainteresowań poza najbliższe otoczenie. Ostatnio proces ten jest szybszy, gdyż wzrasta rola środków masowego przekazu, a zwłaszcza telewizji oraz komputerów. W ten sposób dziecko staje się obywatelem świata, jednak najpierw musi pokonać barierę językową. Nauka języka obcego wpływa na rozwój intelektualny oraz uzmysławia dziecku, że istnieją jeszcze inne języki, którymi można się porozumiewać.

Główny nacisk położony jest na to, by dziecko oswoiło się z językiem obcym poprzez zabawę nim. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu po 30 minut.

GIMNASTYKA KOREKCYJNA

Wiek przedszkolny to okres krytyczny w kształtowaniu postawy. Właśnie w tym okresie rozwoju występują u dzieci rożnego rodzaju nieprawidłowości postawy ciała, które pozostawione bez kontroli rozwijają się i przekształcają w późniejszym okresie w wady wymagające wielu starań celem ich zahamowania lub całkowitej eliminacji.

Postępowanie, wyrównawczo-korekcyjne ma na celu likwidację wady lub zahamowanie jej dalszego rozwoju, a tym samym przywrócenie prawidłowej postawy ciała.

Główne cele zajęć gimnastyki korekcyjnej to:

  1. kształtowanie psychomotoryki i estetyki ruchu i nawyków prozdrowotnych,
  2. stwarzanie warunków do wyrażania emocji za pomocą ciała,
  3. zachęcanie do systematycznego uprawiania sportu i rekreacji,
  4. zapewnianie odpowiednich warunków do harmonijnego rozwoju fizycznego i psychicznego.

 

bottom of page